Iesaki mūs:

Berta.me

 1. Marija  Montessori ( 1870-1952)

   Montesori pedagoģijas autore - itāļu zinātniece, ārste, psiholoģe un reformpedagoģe Marija Montesori ir ievērojama  ar saviem pētījumiem un atklājumiem bērnu augšanas, attīstības un mācību procesā, kā arī ar savu izstrādāto pedagoģisko teoriju un īpaši izstrādātajiem didaktiskajiem materiāliem, bērnu mājas (pirmsskolas) un skolas koncepciju.

   Dzimusi  Kjaravallē, mazā Itālijas pilsētiņā,  katoliskā vidē. Ar savu neatlaidību un talantu viņa kļuva par pirmo sievieti ārsti un arī par pirmo zinātņu doktori savā zemē.

   Strādājot ar slimiem bērniem Montesori atklāja audzināšanas lielo nozīmi un nopietni pievērsās pedagoģijai. Viņa pierādīja, ka radot pareizu vidi, pat mazi bērni “eksplodē” mācībās, kad 1907.gadā Romas strādnieku kvartālā atvēra pirmo “Montesori bērnu māju”.

   Mācot un vienlaikus pētot bērnus, radās Montesori pedagoģijas kodols, kas vēlāk tika aprakstīts  darbā "Zinātniskās pedagoģijas metode". Montessori bērnu mājā vairums bērni, kurus uzskatīja par garīgi atpalikušiem, lasīja, rakstīja un rēķināja pirms skolas gaitu sākšanas. Viņi darīja to ar prieku. Montesori panākumi bija apbrīnojami. Viņa rīkoja starptautiskus skolotāju kursus Anglijā, Austrijā, Argentīnā, Šveicē un Amerikā. Metode ātri guva atzinību un popularitāti visā pasaulē.

   Tomēr 1929.gadā PSRS aizliedza Montesori pedagoģijas metodi kā buržuāziskās ideoloģijas radītu. 1933.gadā jau arī Vācijā aizliedza Montesori. Kad arī Itālijā pieņēma fašistisko režīmu, Montesori atstāja savu dzimteni un līdz 1946.gadam  dzīvoja un rīkoja kursus skolotājiem Indijā.

    Kad viņa atgriezās Eiropā, tika izvirzīta Nobela Miera prēmijai. Montesori saņēma Francijas Goda Leģiona krustu un citus apbalvojumus. Savus pēdējos dzīves gadus M.Montessori aktīvi darbojās Holandē.

    Visu savu mūžu  viņa bija veltījusi darbam ar bērniem, atsakoties no savas personiskās dzīves un citām interesēm.